Sayın Nermin SÖNMEZ sizleri yakından tanıyabilirmiyiz ?
Nermin Sönmez: 1979 İstanbul doğumluyum. 3 çocuk annesiyim. Meslek kariyerime ilk olarak kendi moda evimi açarak başladım. Moda tasarımcısıyım, modelistim. Özel tasarım gelinlik, kostümler vs yaparken o dönem çeşitli güzellik merkezleriyle  de çalışıyordum. Hazırladığımız gelinliklerin makyajları ,bakımları derken daha sonra bunun bir bütün olduğunu düşünüp bu sektöre de girmemiz gerektiğine karar  verdim. Her işte olduğu gibi altyapı çok önemlidir. Estetisyenlik eğitimlerimi tamamladım. Daha sonra profesyonel makyaj eğitimlerine başladım. Beyrut’ta, Amerika’da, Almanya’da eğitimler aldım. Ünlü isimlerle çalışma fırsatı buldum. Son yıllarda popüler olan kalıcı makyaj uygulamalarıyla ilgili sektörde bir açık olduğunu düşünerek bunu daha profesyonelliğe taşımak için bu işe de girmeye karar verdim. Şu anda dünyada yer edinmiş Fibroz Akademi ile birlikte çalışıyoruz. Türkiye’de ilk uygulayıcı isimlerden biri benim. Ben bir işin en kalitelisi neredeyse hiç üşenmeden yurtiçi, yurtdışı olsun hepsine seve seve  katılıyorum. Eğitime çok önem veriyorum. Eğitimsiz hiç kaliteli bir iş çıkaramazsınız. Her yıl yeni teknikler, yeni cihazlar çıkıyor. Aynı zaman da kendim de eğitmenim. Türkiye’de ilkleri yapmaya gayret ediyorum.
Samer Khouzami ve Anastasia Beverly Hills gibi önemli isimlerle çalıştınız. Bu size neler kattı?
Nermin Sönmez: Onların yurtdışındaki eğitimlerine katıldım. Daha sonra Samer Khouzami’yi bir firmayla birlikte çok güzel bir organizasyonlar Türkiye’ye getirdik, burada eğitim seminerleri düzenledik. Anastasia Beverly Hills dünyaca bilinen makyaj ürünleriyle gerçekten en kaliteli ürünlerden biridir. Bunlar bana vizyon kattı. Herkesin teknikleri farklıdır. Bir şeyi biliyorum deyip kenara çekilmek çok mantıksız. Sektör çok çabuk değişiyor. Hepsine ayak uydurmak zorundayız.
Merkezinizde hangi uygulamalar yapıyorsunuz en çok talep gören uygulamalar hangisi?
Nermin Sönmez: Cilt bakımları, profesyonel makyaj, kalıcı makyaj gibi uygulamalar yapıyoruz. Aynı zamanda eğitimlerini de veriyoruz. Medikal el, ayak bakımları ve bu aralar çok talep gören bir uygulama var kirpikle alakalı yeni bir teknik. Yine öncülük yaptık. Fransız bir firmanın Türkiye bayisiyiz ve İstanbul’daki tek eğitmeniyim. Şu an en çok talep edilen uygulama bu. Gerçekten doğallıktan yana olanlar için konforlu bir uygulama.
Sizce kadınların güzelliğe dair yaptığı en büyük hatalar nedir?
Nermin Sönmez: Bir uygulama popüler olduğu zaman kişinin kendini göz önünde bulundurmadan, sırf olmuş olsun diye uygulama yapılmaz. İhtiyaç duyulduğu anda yapıldığında daha iyi oluyor. Mesela botoksun bile yaş ortalaması çok düştü. Gereksiz işlemlere karşıyım. Kalıcı makyaj uygulamalarında da bu böyle. Kaşına uygulama yaptırmak istiyorsun ama biz önce kaşın uygunluğunu görmek isteriz. Danışanlarımız da bilir eğer gerek yoksa o işi yapmak için yapmıyoruz.
Sizin güzellik felsefeniz nedir?
Nermin Sönmez: Doğallıktan yanayız. Az önce bahsettiğim gibi kişiye yakışan şeyleri yapmaya özen gösteriyoruz. Çünkü herkesin bir tarzı, yüz anatomisi farklı. Burada insanlar çok yanılıyorlar.
 
Günlük uygulayabileceğimiz cilt bakımı önerileriniz var mı?
Nermin Sönmez: Öncelikle insanın cilt tipini tanıması gerekir. Ona uygun ürünler kullanması gerekir. Çok pahalı ürün en iyi üründür diye bir şey yok. Makyajlı uyunmaz, cilt her zaman temiz tutulmalı. Nasıl bizim nefes almaya ihtiyacımız varsa, cildimizin de nefes almaya ihtiyacı var. Güneşe karşı da korumamız gerekir. Burada çok yanlış bilinen şeyler var. Sadece güneş olduğu zaman koruyucu kullanılmaz. Kışın güneş yok diye kullanmamıza gerek yok diye bir şey de söyleyemeyiz. Önceliğimiz temizleme ve korumadır.
Ameliyatsız göz kapağı estetiğini Türkiye’de ilk defa siz yapıyorsunuz. Bu uygulamadan bahseder misiniz?
Nermin Sönmez: Birçok insanın gerek genetik gerekse yaşlanmadan dolayı oluşan göz kapağı sorunu var. Doktorlarımız, estetik cerrahlarımız bunu operasyonlarla giderebiliyor. Ancak buna herkes cesaret edemeyebilir. Ameliyat korkusu olanlar olabiliyor. Artık teknoloji o kadar ilerledi ki yeni bir cihazımız var. Ameliyatsız kesmeden, biçmeden bu talebi karşılayabiliyoruz. Eylül’den itibaren uygulamalara ve eğitimlere başlayacağız.
Son olarak sektördeki hedefiniz nedir?
Nermin Sönmez: İlk hedefimiz kalıcı olabilmek. Bugüne kadar geldiğimiz yeri korumak ve hep daha ileriye taşımak. Daha fazla sektöre katkıda bulunmaya çalışarak Türkiye’de olmayan ürünleri, uygulamaları, eğitimleri getirebilmek.